Jak wybrać i kupić alkomat?

Alkomat to przydatne urządzenie, które może pomóc po wypiciu alkoholu. Często po hucznej imprezie budzimy się z bólem głowy i nie jesteśmy pewni czy możemy prowadzić samochód. Brak posterunków policji, gdzie można wykonać test poziomu alkoholu, oznacza problem. Na szczęście, skuteczne i łatwe w użyciu alkomaty pozwalają natychmiast sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Jest to przydatne w wielu sytuacjach, szczególnie gdy jesteśmy daleko od domu i potrzebujemy wrócić samochodem. Aby uniknąć utraty prawa jazdy i sprawy sądowej, warto mieć dobry alkomat. Przedstawiamy ważne informacje na temat tego pomocnego urządzenia.

5 TOP Dlaczego warto kupić Alkomat?

  1. Bezpieczeństwo - alkomat pozwala na szybkie i precyzyjne określenie poziomu alkoholu we krwi, co pozwala na uniknięcie niebezpiecznej jazdy po alkoholu i związanych z tym niebezpieczeństw.

  2. Oszczędność kosztów - kupno alkomatu może pomóc w uniknięciu kosztów związanych z mandatami i odsiadką za jazdę po alkoholu.

  3. Oszczędność czasu - alkomat pozwala na szybkie sprawdzenie poziomu alkoholu we krwi, co oznacza mniej czasu spędzonego w kolejkach do policyjnych stacji pomiaru trzeźwości.

  4. Przejrzystość - alkomat pozwala na precyzyjne określenie poziomu alkoholu we krwi, co oznacza przejrzystość i brak nieporozumień dotyczących stanu trzeźwości.

  5. Użyteczność - alkomat może być używany nie tylko w celach związanych z bezpieczeństwem na drodze, ale także w przypadku kontroli trzeźwości pracowników w pracy czy w klubach czy restauracjach, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Na co należy zwrócić uwagę kupując alkomat?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj alkomatu. Istnieją alkomaty elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe, które różnią się swoją skutecznością oraz ceną. Alkomaty elektrochemiczne są bardziej precyzyjne, jednak są też droższe. Alkomaty półprzewodnikowe są tańsze, ale mniej dokładne. Kolejna rzecz na jaką należy zwrócić uwagę to zakres pomiaru. Niektóre alkomaty pomiar jedynie od 0 do 0,5 promila, inne od 0 do 1,5 promila.

Ważne jest też to, aby zwrócić uwagę na jakość i trwałość alkomatu, które powinny być odpowiednie do ceny oraz rodzaju urządzenia. Powinno się też zwrócić uwagę na czas pomiaru, jego przyjazność dla użytkownika oraz posiadanie instrukcji obsługi w języku polskim.

Ostatnią ważną rzeczą jest to, aby alkomat posiadał certyfikat zgodności z normami krajowymi oraz europejskimi, które potwierdzają jego skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Jakie są rodzaje sensorów w alkomacie?

  • Sensor półprzewodnikowy
    • Sensor półprzewodnikowy jest jednym z rodzajów sensorów, które spotykamy najczęściej w niedrogich urządzeniach. W przypadku wykrycia alkoholu, powierzchnia elektrody ulega utlenieniu, co prowadzi do zwiększenia przewodności półprzewodnika. Zmiana rezystencji półprzewodnika pozwala na szybkie uzyskanie informacji o poziomie promili. Jednak taki sensor charakteryzuje się niską dokładnością pomiaru, która jest skłonna do zakłóceń na skutek czynników zewnętrznych takich jak papieros, jedzenie, czy napoje bezalkoholowe. Wynik może być kilkakrotnie niższy niż rzeczywisty poziom alkoholu we krwi. Sensor półprzewodnikowy jest także niestabilny i ma krótką żywotność oraz niski poziom baterii. Częsta konieczność kalibracji urządzenia zwiększa koszty jego użytkowania.
  • Sensor elektrochemiczny
    • Sensor elektrochemiczny jest obecnie najczęściej stosowanym sposobem wykrywania alkoholu w domowych alkomatach, a także w użyciu przez firmy i jednostki policji. Jego budowa polega na wykorzystaniu specjalnych związków chemicznych, które reagują z alkoholem tworząc kwas octowy i generując prąd elektryczny. Dzięki temu czujnik elektrochemiczny jest w stanie dokładnie rozpoznać molekuły alkoholu i nie reagować na inne substancje, co eliminuje błędy w pomiarze. Alkomaty z tym rodzajem sensora są dokładne, posiadają powtarzalność i stabilność w pomiarze, długą żywotność sensora (ok. 10 razy dłuższą niż wersje półprzewodnikowe), nie ma wpływu na nie na stan baterii i nie wymagają częstej kalibracji. Jedynym minusem jest wysoka cena.
  • Sensor spektrofotometryczny
    • Obecnie, alkomaty z sensorem spektrometrycznym są uważane za najdokładniejsze i najdroższe urządzenia stacjonarne do wykrywania alkoholu. Metoda ta polega na pomiarze absorpcji promieniowania podczerwonego przez określone związki chemiczne, w tym przypadku alkohol. W wyniku tego procesu, związek ten zwiększa swoją absorpcję, co jest mierzone i przeliczane na stężenie alkoholu we krwi. Alkomaty tego typu są głównie używane w sądach jako dowód w sprawach

Tryby pracy alkomatu

  • Alkomaty mogą być używane w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym.
    • W trybie aktywnym, użytkownik musi dmuchnąć w alkomat przez kilka sekund, co pozwala na pomiar stężenia alkoholu.
    • W trybie pasywnym, użytkownik tylko musi zbliżyć usta do alkomat i dmuchnąć przez 2-3 sekundy, co pozwala na szybkie sprawdzenie obecności alkoholu, ale nie podaje wartości stężenia. Nowoczesne alkomaty posiadają oba tryby, pozwalając na wybór preferowanego trybu.

Jak przeprowadzić badanie alkomatem?

Aby przeprowadzić badanie alkomatem, należy postępować następująco:

  • Przygotuj alkomat: upewnij się, że jest on czysty i dobrze naładowany lub zasilany.

  • Przeczytaj instrukcję obsługi alkomatu: dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby przeprowadzić pomiar, oraz jakie są wyniki pomiarów.

  • Przygotuj się do pomiaru: przed pomiarem, nie pij alkoholu przez co najmniej 20 minut.

  • Przeprowadź pomiar: W zależności od trybu alkomatu, dmuchnij w ustnik alkomatu przez kilka sekund (tryb aktywny) lub zbliż usta do alkomatu i dmuchnij przez 2-3 sekundy (tryb pasywny).

  • Odczytaj wynik: Wynik pomiaru powinien być wyświetlony na ekranie alkomatu. Upewnij się, że odczytasz go prawidłowo i zrozumiesz co oznacza.

  • Pamiętaj, że używanie alkomatów jest związane z pewnymi ograniczeniami legalnymi i etycznymi, dlatego przed rozpoczęciem badania należy się upewnić, że jest to legalne i odpowiednie w danej sytuacji.

Co to jest czujnik przepływu powietrza w alkomacie?

  • Czujnik przepływu powietrza w alkomacie jest elementem, który służy do pomiaru ilości powietrza, jakie przepływa przez alkomat podczas pomiaru.
  • Jest on ważny, ponieważ umożliwia alkomatowi dokładne określenie ilości alkoholu we wdychanym powietrzu.
  • Czujnik przepływu powietrza jest zwykle zintegrowany z elektroniką alkomatu i składa się z kilku elementów, takich jak: otwór, którym przepływa powietrze, oraz sensor, który mierzy przepływ powietrza.
  • Czujnik przepływu powietrza działa na zasadzie pomiarów oporu powietrza, który jest generowany przez przepływające powietrze. Im większy jest opór powietrza, tym mniejszy jest przepływ powietrza. W alkomacie, przepływ powietrza jest ograniczany przez specjalny układ, który pozwala na dokładne określenie ilości powietrza, jakie przepływa przez alkomat podczas pomiaru.

Tolerancja błędu pomiarowego

  • Precyzja pomiaru jest kluczowa przy wyborze alkomatu.
  • Dopuszczalna norma 0,2 promila oznacza, że każdy błąd pomiaru może prowadzić do problemów.
  • Warto unikać tanich alkomatów, które mogą mieć dużą granicę błędu, nawet do 0,1 promila.
  • Aby uniknąć problemów podczas kontroli drogowej oraz zagrożenia drogowego, najlepszym rozwiązaniem jest wybór alkomatu o granicy błędu pomiaru od 0,01 do 0,03 promila.

Licznik pomiarów

  • Alkomaty to urządzenia, które nie są trwałe, a ich skuteczność zależy od ilości przeprowadzonych pomiarów.
  • Modele tańsze pozwalają na przeprowadzenie jedynie kilkuset pomiarów, dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, kiedy należy ponownie skalibrować urządzenie.
  • Warto też posiadać alkomat z prostym licznikiem pomiarów, który poinformuje nas o ilości wykonanych badań. Niektóre modele zapamiętują nie tylko liczbę pomiarów, ale również ostatnie wyniki, dzięki czemu można śledzić, jak szybko trawimy alkohol i jakie jest jego poziom po wypiciu danej ilości alkoholu.

Dlaczego należy kalibrować alkomat?

  • Kalibracja alkomatu jest konieczna, ponieważ po dłuższym czasie użytkowania lub po wykonaniu określonej liczby pomiarów, dokładność urządzenia może się zmniejszyć.
  • Kalibracja polega na przywróceniu alkomatu do pierwotnego, fabrycznego stanu poprzez ustawienie jego czujników i układów elektronicznych na odpowiednie parametry. Dzięki temu pomiary będą dokładniejsze i bardziej wiarygodne.
  • Producent powinien podać informacje o tym, co jaki czas lub po ilu pomiarach należy dokonać kalibracji.
  • Warto pamiętać, że nieprawidłowo skalibrowany alkomat może dawać błędne wyniki, co może prowadzić do problemów podczas kontroli drogowej lub związanych z bezpieczeństwem jazdy.

Ustnik

  • Ustnik jest ważnym elementem alkomatu, ponieważ ułatwia on dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do urządzenia, co pozwala na dokładniejsze pomiary wydychanego powietrza.
  • Dlatego też warto zaopatrzyć się w dodatkowe ustniki, które pozwolą na szybsze przeprowadzanie kilku pomiarów jednocześnie, zwiększą higienę oraz zabezpieczą przed zaburzeniami w pracy alkomatu.
  • Opcjami są zarówno tanie ustniki jednorazowego użytku, jak i sylikonowe, które po użyciu mogą zostać wyparzone i ponownie wykorzystywane.

Wyświetlacz

  • Podczas wyboru alkomatu ważne jest aby posiadał on wyświetlacz cyfrowy.
    • Dzięki niemu możemy być pewni, że urządzenie jest gotowe do użytku i dokonywania pomiaru.
    • Na wyświetlaczu od razu zobaczymy wynik badania przedstawiony w liczbowej wartości.
    • Dodatkowo, wyświetlacz pozwala na kontrolowanie liczby pomiarów oraz korzystanie z opcji takich jak funkcja pamięci.
  • W tańszych modelach często brakuje wyświetlacza, zastępuje go system diod, które ostrzegają przed zbyt dużą zawartością alkoholu, jednak nie informują jaka jest jej wartość.

Podsumowując, przy wyborze alkomatu należy brać pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz budżet.

  • Jeśli planujemy często używać urządzenia, warto zainwestować w bardziej profesjonalny model, który zagwarantuje dokładne pomiary oraz dłuższą żywotność.
  • Natomiast jeśli alkomat będzie używany sporadycznie, możemy rozważyć tańszy model.
  • Warto również pamiętać, że znajomość swojego organizmu i jego reakcji na alkohol może również mieć wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia.

5 TOP RANKING Marzec 2024: Alkomat

#1 Alkomat Alcofind PRO X-5 +

434.99 zł

Zobacz pozostałe produkty z tej kategorii:

Loading...
ERROR
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies, aby zapewnić Państwu najlepsze doświadczenie podczas korzystania z naszych usług. Jeśli nie zmienicie ustawień dotyczących cookies, będą one zapisane na Państwa urządzeniu. Aby dowiedzieć się więcej o naszej polityce prywatności, prosimy o zapoznanie się z odpowiednią sekcją na naszej stronie. tutaj